Log IN

Box

Box – bojový sport, dříve nazývaný jako „rohování“. Jedná se o disciplínu, kde se soupeři snaží navzájem knokautovat a to pouze údery pěstmi vymezenými v pravidlech. Klasický sportovní box vznikl ve Velké Británii již v 18. století. Pravidla boxu se postupně upravovaly do stávající podoby, kdy dozorování a úpravu pravidel zastřešila Mezinárodní federace boxerů amatérů (AIBA). Sportovní zápasy se odehrávají ve specializovaném ringu.
V současné době existuje mužský a také ženský box. V některých zemích se mužský box navíc rozděluje na amatérský a profesionální box. Boxeři (ať muži či ženy) jsou v rámci zápasení však vždy rozděleni do váhových kategorií.
Klasický amatérský boxerský zápas má tři kola, kdy každé kolo trvá tři minuty a mezi každým kolem je minutová přestávka. Protivníci boxují s ochrannou helmou a s oblečeným nátělníkem. Profesionální boxerský zápas může mít až dvanáct kol, kdy každé kolo trvá tři minuty a mezi každým kolem je minutová přestávka. Protivníci boxují bez ochranné hemy a svlečeni do půl těla. V obou případech pravidla vylučují údery na záda.
Vzhledem k tomu, že box je nejrozšířenějším individuálním sportem na světě, zaštiťuje jej pět profesionálních boxerských asociací. Každá z nich pořádá pravidelně své vlastní souboje o titul mistra světa.